Resim Galerisi


Kurşun Kaplama Sistemleri

Kurşun kaplama ; Mimar Sinan dan günümüze uzanan eğrisel ve amorf yapılarda özellikle kubbeli, cami, medrese, külliye vb. eserlerin çatı kaplamalarında kullanılır. Yumuşak, işlenilebilirliği ve uzun ömürlü olması diğer metallere göre böylesine zorlu yapılarda tercih edilmesinin birinci sebebidir.

Kurşun kaplama yapılmadan önce belli başlı yapılması gereken geleneksel izolasyon yöntemleri kullanılır. Bu yöntem Anadolu’da yapılan kerpiç sıvama yöntemiyle bire bir aynıdır. Killi, taşsız toprak ve samanın karıştırılarak kerpiç haline dönüştürülmesiyle elde edilir. Bu yöntem etkili bir ısı izolasyonu olmakla birlikte yumuşak olan kurşunun kaplandığı zemine, hava sıcaklığı farkından kaynaklı genleşip sürtünerek yıpranmasını, daha kısa vadede kurşunun bozulmasını engellemektedir.

Günümüzde çamur sıva ile yapılan izolasyon halen uygulanmaktadır. Bir başka yöntem ise horasan sıvadır. Bu yöntem etkili ve çamur sıva ile aynı izolasyon gücüne sahiptir. Sıvanan bölgenin daha pürüzsüz olması kurşunun daha keskin ve düzgün görünmesine katkı sağlar ayrıca yapım esnasında yağmur vb. hava şartlarından etkilenmediği için çamur sıvadan daha fazla tercih edilmektedir. Diğer yöntem ise; yün keçedir. Horasan veya çamur sıvanın uygulanamadığı ahşap zeminlerde tercih edilir. Ancak kurşunun zemine tutunmasını zorlaştırdığı için kurşun uygulamasının daha kolay bozulmasına yol açacaktır.

Kurşun, röntgen odaları, ultrason odaları, tomografi odaları vb. x-ray ışınlarının zararlı etkenlerinin izolasyonu için etkin bir malzemedir. Bu kurşun izolasyonu yöntemi Türkiye de ve dünyanın her yerinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca kurşun panel, kurşun cam, kurşun tuğla, kurşun kapı radyoaktif tepkimeler ve sızıntılar için oldukça çok kullanılan bir izolasyon türüdür.

Kuruşunun diğer kullanım alanları: kurşun, ağırlık gerektiren tekne, gemi vb. alanlarda da kullanılır. Kurşun, olta kurşunu, mermi çekirdeği vb sektörlerde de kullanılır. Son olarak, eski eserlerde yapıların deprem sarsıntılarından daha az etkilenmesi için taş duvar aralarında geleneksel olarak oldukça yaygın kullanılmıştır.

Ürünlerimizi detaylı incelemek için kataloglarımızı inceleyebilirsiniz...
Görüntüle
modern cami mimarisi, modern cami tasarımı, cami kurşunu, kurşun kaplama, kubbe kurşunu, kurşun fiyatı, kurşun uygulama, çinko kaplama, titanyum çinko kaplama, bakır kaplama, alüminyum kaplama, kurşun levha, kurşun külçe, kurşun plaka, krom kaplama, cami projesi, kurşun kg fiyatı, çatı kaplama, kenet kaplama, kenet sistem, röntgen odası kurşun, x-ray ışınları kurşun izolasyon, ultrason odası kurşun izolasyon,